punkty mocowane na dachu zabezpieczają przed ryzykiem upadku

Najczęstsze błędy podczas montażu systemów ochronnych i jak ich unikać

Systemy asekuracji znacznie redukują ryzyko wypadków podczas pracy na wysokości. By jednak dobrze spełniły swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane i zamontowane. Jakich błędów powinni unikać inwestorzy? O tym piszemy w nowym poradniku.

Błąd 1: nieprawidłowy dobór asekurantów dachowych

To, czy punkty asekuracyjne zapewnią osobom pracującym na wysokości odpowiednią ochronę, zależy przede wszystkim od ich prawidłowego doboru. Mimo oczywistości tego faktu, wielu inwestorów decyduje się na systemy niedostosowane do montażu na danej konstrukcji. Wybierając konkretne rozwiązanie, pod uwagę należy wziąć:

  • rodzaj podłoża: ze względu na odmienne właściwości mechaniczne poszczególnych materiałów, konieczne jest zastosowanie rozwiązań przeznaczonych do danego typu podłoża – dachów betonowych, drewnianych lub stalowych;
  • sposób montażu słupków: poza materiałem wykonania dachu, ważny jest także planowany sposób montażu słupków. W zależności od konstrukcji dachu oraz tego, na jakim etapie budowy instalowany jest system, wskazany będzie wybór punktów do montażu bezpośrednio pod warstwą izolacji lub na niej, bezpośrednio na podłoże lub na rąbku stojącym;
  • warunki środowiskowe: przede wszystkim zakres temperatur, poziom wilgotności i obecność substancji wpływających na zmiany właściwości materiałów (np. żrących);
  • kąt nachylenia dachu: dachy płaskie (do 15 stopni nachylenia) i strome różnią się pod względem wymagań rozmieszczenia punktów asekuracyjnych oraz doboru konkretnych rozwiązań (pojedyncze punkty kotwiczące lub systemy asekuracji linowej).

Błąd 2: stosowanie sprzętu niezgodnego z normami

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania, należy uwzględnić również jakość wykonania i materiałów poszczególnych elementów pod kątem z obowiązującymi normami. Zagadnienia związane z urządzeniami kotwiczącymi regulują następujące akty:

  • norma PN-EN 795:2012 Ochrona przed upadkiem z wysokości. Urządzenia kotwiczące;
  • dokument techniczny CEN/TS 16415:2013.

Określają one m.in. wymagania dotyczące:

  • materiałów użytych do produkcji systemu (pod względem odporności i bezpieczeństwa zdrowotnego – alergie);
  • zabezpieczeń antykorozyjnych;
  • budowy poszczególnych elementów (brak ostrych krawędzi, zaokrąglone brzegi, sposób odpinania, sposób łączenia lin oraz elementy zapobiegające przypadkowemu rozłączaniu);
  • projektu systemu (rozmieszczenie punktów tak, by w przypadku upadku jednej osoby liny nie zagrażały pozostałym pracownikom);
  • parametrów urządzeń (wartość sił obciążających).

Błąd 3: niepoprawny montaż elementów systemu

Odpowiednio dobrany system nie zagwarantuje jednak oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowany. By jego poszczególne elementy w razie wypadku zadziałały niezawodnie, powinny być zainstalowane z absolutną precyzją. Nawet milimetrowe niedokładności mogą osłabić całą konstrukcję i doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci pracownika.

Precyzyjny montaż systemów asekuracyjnych na dachu wymaga dużego doświadczenia i specjalistycznych umiejętności. Konieczne jest też użycie odpowiednich narzędzi i instrumentów pomiarowych. Monterzy powinny również dobrze rozumieć zalecenia producenta oraz specyficzne wymagania techniczne. Z punktu widzenia inwestora najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie.

Jako Hightech nie tylko zapewniamy precyzyjny montaż systemu, ale też analizę warunków panujących w danym obiekcie i doradztwo w zakresie doboru odpowiedniej technologii. Nasi partnerzy zyskują więc pewność, że urządzenia asekuracyjne będą niezawodne i zgodne z obowiązującymi normami, gwarantując bezpieczeństwo przy pracy na wysokości. To z kolei przełoży się na redukcję ryzyka związanego z wypadkami – w tym konieczności wypłaty odszkodowań, strat wizerunkowych, a nawet odpowiedzialności karnej.

Błąd 4: nieprawidłowa konserwacja systemu

Prawidłowo zaprojektowane i zamontowane systemy asekuracji wymagają regularnego przeprowadzania prac konserwacyjnych i serwisowych. Jeśli zlokalizowane są na zewnątrz, podlegają wpływowi niekorzystnych warunków atmosferycznych (promieniowanie UV, skrajne temperatury i wysoka wilgotność). W obiektach przemysłowych mogą zaś być narażone na działanie agresywnych substancji. Ich eksploatacja wiąże się ponadto z naturalnym zużyciem niektórych elementów (np. wycieraniem powłok antykorozyjnych).

Obowiązkiem administratora powinno być więc zadbanie o to, asekuranty dachowe i pozostałe części systemu przechodziły kontrole pod kątem stanu technicznego. Podobnie jak prace montażowe, również te związane z konserwacją powinny być przeprowadzane przez profesjonalnych techników, którzy korzystając z wiedzy i doświadczenia, wykryją i usuną ewentualne awarie.

Błąd 5: brak przeszkolenia pracowników i odpowiedniego sprzętu

Montaż systemów asekuracyjnych powinien być połączony z przeszkoleniem pracowników, którzy będą z nich korzystali oraz kadry zarządzającej. Program szkoleń musi być dostosowany do potrzeb i stanu wiedzy uczestników, obejmując obsługę systemów i środków ochrony indywidualnej, a także procedury związane z pracą na wysokości. W Hightech organizujemy szkolenia wysokościowe prowadzone przed doświadczonych instruktorów. Duże znaczenie ma dla nas efektywność nauki. Dlatego stosujemy sprawdzone metody nauczania, łączące w sobie ćwiczenia praktyczne z teorią. W ramach konsultacji zapewniamy także pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu oraz doradztwo z zakresu jego prawidłowej eksploatacji.  Podsumowując – właściwy dobór, montaż i konserwacja systemów asekuracyjnych, a także przeszkolenie pracowników i wyposażenie w odpowiedni sprzęt mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy na wysokości. Niestety, wciąż dochodzi do błędów wynikających z braku doświadczenia lub niedostosowania technologii do konkretnych warunków. Inwestycja w profesjonalne systemy asekuracji to nie tylko kwestia zgodności z normami i przepisami, ale też wyraz troski o bezpieczeństwo ludzi i wizerunek firmy.