Systemy asekuracyjne poziome i pionowe – jakie mają zastosowanie?

Praca na wysokości wiąże się z wysokim ryzykiem upadku, dlatego stosowanie systemów asekuracyjnych, takich jak linie asekuracyjne poziome i pionowe, jest niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo pracowników w wielu branżach. Czym dokładnie one są, kiedy trzeba je stosować i jak wpływają na bezpieczeństwo? To wyjaśniamy w nowym wpisie.

Czym są systemy asekuracyjne?

Systemy asekuracyjne to zestawy zabezpieczeń zaprojektowane z myślą o ochronie pracowników przed upadkiem z wysokości. W zależności od potrzeb i warunków pracy, stosuje się systemy poziome lub systemy pionowe.

Te pierwsze składają się z liny lub szyny zamocowanej równolegle do podłoża. Umożliwiają pracownikowi przemieszczanie się wzdłuż chronionego obszaru (np. dachu, rusztowania, konstrukcji stalowej), zapewniając jednocześnie stałe przypięcie do systemu. W zależności od specyfiki obiektu, konstruktor może zdecydować się na system dachowy (rozpinany na słupkach asekuracyjnych), elewacyjny lub podwieszany (wszystkie dostępne są w ofercie HIGHTECH).

Pionowe systemy asekuracyjne służą zaś do ochrony podczas wchodzenia i schodzenia – są to m.in. prowadnice linowe lub szynowe, montowane np. na drabinach elewacyjnych, masztach czy kominach. Pracownik przypina się do nich za pomocą specjalnej uprzęży i urządzenia samozaciskowego. W katalogu HIGHTECH dostępne są dwa rodzaje pionowych systemów asekuracyjnych – linowe oraz z punktem HT1 do mocowania urządzenia samohamownego umieszczonym na sztycy wysuniętej ponad drabinę.

Zarówno systemy poziome, jak i pionowe muszą być zgodne z odpowiednimi normami, m.in. EN 795 oraz CEN/TS 16415.

Systemy asekuracyjne na dachu i elewacji – kiedy są konieczne?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r., za pracę na wysokości uznaje się wszelkie działania wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem gruntu lub podłogi, o ile nie jest ona osłonięta z każdej strony ścianą o wysokości co najmniej 1,5 m lub innymi trwałymi zabezpieczeniami.

W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnienia środków ochrony przed upadkiem, Jeśli nie można zastosować zbiorowych środków ochrony, takich jak balustrady czy siatki ochronne, niezbędny będzie montaż systemów asekuracyjnych na dachu lub elewacji.

Asekuranty dachowe i systemy pionowe – zastosowanie

Systemy asekuracyjne mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Powszechnie korzysta się z nich m.in. w budownictwie podczas prac na rusztowaniach, dachach, konstrukcjach stalowych, mostach, elewacjach czy przy montażu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Są też konieczne przy pracach remontowych i konserwacyjnych, takich jak odśnieżanie dachów, czyszczenie rynien, naprawa pokryć dachowych lub malowanie elewacji.

Bezpieczeństwo pracy na wysokości ma też ogromne przy instalacjach przemysłowych – np. w zakładach chemicznych, elektrociepłowniach, oczyszczalniach. Zapewnienie ochrony przed upadkiem jest ponadto ważne w energetyce i konserwacji infrastruktury telekomunikacyjnej podczas prac wykonywanych na masztach, słupach energetycznych oraz wieżach transmisyjnych.

Jak punkty asekuracyjne i systemy liniowe wpływają na bezpieczeństwo?

Systemy asekuracyjne uniemożliwiają upadek lub minimalizują jego skutki poprzez natychmiastowe zatrzymanie spadania i przeniesienie energii na podłoże, do którego są zamocowane. Nowoczesne rozwiązania, takie jak te oferowane przez HIGHTECH umożliwiają bezpieczne poruszanie się po chronionym obszarze nawet czterem pracownikom jednocześnie.

Warunkiem skuteczności systemu jest jego odpowiedni dobór jego punktów kotwiczących i innych elementów. Największe znaczenie ma dostosowanie do warunków pracy (np. kąta nachylenia dachu, rodzaju podłoża i zróżnicowanych warunków atmosferycznych) oraz prawidłowy montaż. W ofercie HIGHTECH dostępne są mocowania dedykowane do podłoży drewnianych, stalowych lub betonowych z rozróżnieniem na odbywa mocowanie przez warstwę ocieplenia oraz bezpośrednio do konstrukcji.

Pionowe i poziome systemy asekuracji

Sam zakup i instalacja systemu asekuracyjnego to nie wszystko. Pracodawca lub administrator obiektu ma również obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego, przygotowania instrukcji użytkowania systemu i instrukcji BHP, a także przeszkolenia pracowników z obsługi poszczególnych urządzeń. Konieczne jest ponadto wyznaczenie koordynatora ds. BHP. Osoba pełniącą tę funkcję odpowiedzialna będzie za sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem podczas realizacji prac na wysokości.

Dużą wagę należy przyłożyć również do wyboru odpowiedniego dostawcy systemów asekuracyjnych. Powinien on oferować urządzenia wyprodukowane z uwzględnieniem wspomnianych norm i zachowaniem wysokiej staranności. Ważna jest także jakość montażu – powinien on być przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów znających specyfikę danego systemu i podłoża oraz dysponujących odpowiednim sprzętem. Dobry dostawca – tak jak HIGHTECH – zapewni poza tym kompleksowe przeszkolenie osób, które będą korzystały z urządzeń.

Systemy asekuracyjne – zarówno poziome, jak i pionowe – są niezbędne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości. Ich prawidłowy dobór, montaż i użytkowanie znacząco zwiększają bezpieczeństwo pracy i chronią zdrowie oraz życie pracowników. Warto pamiętać, że rola administratora budynku nie kończy się na zakupie sprzętu. Jego odpowiedzialność obejmuje też szkolenia, nadzór i bieżącą kontrolę stanu technicznego systemów.

Przeczytaj inne wpisy